Bez kategorii

KREDYT ROLNICZY – chęć rozwoju czy próba rozwiązania problemów?

Zielony traktor rolnika

Istnieje przekonanie, że prowadzenie gospodarstwa rolnego jest niezwykle dochodowe. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to ciężka praca, która nierzadko pociąga za sobą niemałe wydatki na paszę dla zwierząt czy środki ochrony roślin, przynosząc jednocześnie, zwykle sezonowe, zyski. Zdarza się też, że susza lub ulewny deszcz niszczą plony, co z kolei prowadzi do problemów z utrzymaniem gospodarstwa i jego pracowników. Ponadto spora część rolników pragnie rozwinąć swoją działalność poprzez jej modernizację lub rozbudowę. Środki pochodzące z funduszy UE i dotacji rządowych często nie wystarczają do realizacji wszystkich celów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na pożyczkę dla rolnika.

Uzyskanie pomocy finansowej w banku to skomplikowana procedura formalna, która nierzadko kończy się niepowodzeniem. Dla niektórych placówek rolnik jest bowiem niepewnym kredytobiorcą szczególnie w przypadku, gdy jego dochody pochodzą wyłącznie z prowadzenia gospodarstwa. W takiej sytuacji zatem łatwiej uzyskać dodatkowe źródło finansowania od prywatnych firm pożyczkowych, oferujących krótki czas oczekiwania oraz minimum formalności. To nie tylko bezpieczne, ale też elastyczne wsparcie w pełni dostosowane do potrzeb i możliwości klienta. Korzystne warunki spłaty, niskie oprocentowanie, a także brak weryfikacji zdolności kredytowej zapewniają solidne zaplecze gotówkowe na dowolny cel.

Cele zaciągania pożyczek przez rolników

Obecnie statystyki wskazują, iż średnio co czwarta osoba prowadząca działalność rolniczą decyduje się na kredyt. Do podjęcia tego kroku skłania ją szereg okoliczności. Duże powierzchnie pól uprawnych czy liczne stado bydła mogą prowokować rolnika do zakupu nowoczesnych maszyn ułatwiających codzienną pracę. Zdarza się też, że z różnych powodów (np. choroby) straty przewyższają zyski, co często zmusza gospodarza do poszukiwania dodatkowego źródła finansowania. Podobną sytuację wywołuje konieczność zwrotu dotacji, która nie została prawidłowo rozliczona. Dodać do tego należy również niekorzystny wpływ pogody na płody rolne (susza, ulewy, grad) oraz rosnące ceny produkcji i niskie wartości sprzedaży plonów.

Nie sposób przy tym nie wspomnieć także o chęci powiększenia gospodarstwa za sprawą zakupu dodatkowych gruntów. Jako że to zarazem kosztowna i długoterminowa inwestycja, rolnik może ją zrealizować dzięki skorzystaniu z możliwości, jaką jest hipoteka pod zastaw. Spośród licznych ofert najlepiej wybrać tę najbardziej optymalną dla danego klienta. Jeśli kluczowy jest szybki zastrzyk gotówki, dobrym rozwiązaniem okazuje się sprawdzona firma pożyczkowa. W przeciwieństwie do banku taka placówka nie wymaga bowiem faktur, zaświadczeń o dopłatach czy historii rachunku. Jedynym warunkiem jest tylko posiadanie nieruchomości, a także dokonanie odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej zgodnego z przepisami hipoteki umownej.

Na jakie formy finansowania może liczyć rolnik?

Dofinansowania unijne i dotacje rządowe często nie pokrywają wszystkich kosztów utrzymania i prowadzenia gospodarstwa rolnego. Różnego rodzaju okoliczności, na które nierzadko nie ma się wpływu zmuszają rolników do zaciągania kredytów, na niekiedy bardzo wysokie kwoty. Banki oferują im wiele wariantów finansowania, które nie różnią się od tych przeznaczonych dla klientów spoza branży rolniczej, z tym że są do niej właśnie dostosowane. Oprócz pożyczek sezonowych i odnawialnych proponują im również kredyty inwestycyjne na działalność rolną oraz hipoteczne. Co więcej, wszystkie wymienione warianty wymagają przedstawienia określonych dokumentów, na podstawie których określana jest zdolność kredytowa rolnika.

Nie można pominąć przy tym pozabankowych form finansowania właścicieli gospodarstw rolnych. Firmy pożyczkowe zwykle w swojej ofercie posiadają kredyty pod zastaw ziemi oraz domów pod hipotekę bez konieczności dokumentowania dochodów. W pierwszym przypadku wysokość udzielanego wsparcia gotówkowego szacowana jest na podstawie wyceny wartości gruntu z uwzględnieniem jego powierzchni i klasy. Jeśli chodzi natomiast o drugi z wymienionych wariantów kredytu, nie wymaga on historii czy zdolności pożyczkowej klienta. Co istotne, zastaw nie wyklucza dalszego korzystania ani z ziemi, ani z nieruchomości, ponieważ stanowi on jedynie zabezpieczenie dla wierzyciela. Ponadto tego typu środki można przeznaczyć na dowolny cel, co z kolei pomaga rozwiązać wiele bieżących problemów rolnika.

Nieoczekiwane wydarzenia często determinują wydatki, na które mało kto jest przygotowany. Zresztą nawet chęć rozwoju to pozytywna, ale i kosztowna inwestycja na lata. Niezależnie jednak od powodów, które skłaniają do skorzystania z pomocy finansowej, warto najpierw dokładnie przeanalizować kilka kwestii. Ogromne znaczenie ma nie tylko cel kredytu. Rozsądna decyzja to również analiza własnych możliwości i rzeczywistych potrzeb. Dobrze jest do tego porównać kilka ofert, a następnie wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. W końcu chodzi o ułatwienie, nie utrudnienie życia.

Pod zastaw logo

Marcin Adler Business & Finance

ul. Żółwia 22 lok 73, 01-927 Warszawa
(Obsługujemy klientów z całej Polski)
NIP: 586-21-82-875, REGON: 145939466

+48 530 127 700
hipotecznebezbik@gmail.com