Bez kategorii

Hipoteka pod zastaw – co warto wiedzieć przed zastawieniem nieruchomości?

Młoda para w domu

Pozabankowa pożyczka hipoteczna to dobre rozwiązanie, by w krótkim czasie zyskać pokaźną sumę na dowolny cel. Dzięki zabezpieczeniu w postaci nieruchomości lub pojazdu firma jest w stanie przekazać konkretną sumę niezależnie od wysokości dochodów czy historii kredytowej klienta. Podstawą jest tu wartość majątku, jaki chcemy dać pod zastaw.

Niemal każdy z nas posiada jakąś nieruchomość w postaci domu, mieszkania czy gruntu, a jeśli nie my, to z pewnością nasi bliscy. Podpowiadamy, które obiekty mogą stać się przedmiotem umowy między pożyczkobiorcą a inwestorem oraz jakie warunki musi spełniać ten pierwszy, aby uzyskać potrzebne mu środki.

Nieruchomości pod zastaw – jakie majątki możemy zastawić?

Zgodnie z Ustawą o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 roku, zastawowi podlegać mogą takie nieruchomości, jak mieszkanie, dom, działka, grunt rolny, a nawet całe gospodarstwo. Wysokość przyznawanej hipotecznej pożyczki ustalana jest na podstawie wartości danego majątku, którego wyceny podejmuje się sam pożyczkodawca lub wybrany przez niego rzeczoznawca. Dokładna suma zależy od oferty danej firmy pożyczkowej. Na ogół przedsiębiorstwa trzymają się tego, by przekazywana kwota nie przekraczała 80% wartości majątku. Znając więc przybliżoną wartość naszej nieruchomości, możemy łatwo obliczyć, jaka suma prawdopodobnie będzie nam przysługiwać.

Pożyczkobiorca – jakie kryteria należy spełniać?

Nie da się ukryć, że uzyskanie pożyczki u prywatnego wierzyciela jest prostsze niż ubieganie się o kredyt w banku. Ten pierwszy nie sprawdza naszej zdolności finansowej ani wpisów w BIK-u, jednak wciąż musimy spełniać określone wymogi, by móc przystąpić do spisania umowy. Chodzi oczywiście o kwestie formalne, czyli obywatelstwo polskie, całkowita zdolność do czynności prawnych oraz pełnoletniość.

Hipoteczne pożyczki pod zastaw cudzej nieruchomości – jak to działa?

Nieruchomość pod zastaw stanowi fizyczną wartość i zabezpieczenie dla wierzyciela, jednak warto wiedzieć, że pożyczkobiorca nie musi być formalnie właścicielem majątku. Pożyczkę można wziąć zastawiając na przykład mieszkanie rodziców czy dom dziadków. Na takie samej zasadzie działają kredyty pod zastaw gruntu rolnego, działek, a także ruchomości w postaci samochodu czy maszyny rolniczej. To rozwiązanie często wybierane przez osoby młode, które korzystają z majątków swoich krewnych po to, by uzyskać środki na własne potrzeby.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości należącej do osoby trzeciej jest możliwa zarówno w bankach, jak i przedsiębiorstwach pozabankowych. Dzięki takiemu zabiegowi, pożyczkę hipoteczną mogą zaciągnąć również klienci nie będący właścicielami żadnego majątku. Oczywiście, w takich sytuacjach niezbędna jest formalna zgoda osoby, której własność ma być zastawiona.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości a komornik – co wtedy?

Istnieją przypadki, w których pożyczka byłaby w stanie pokryć koszty spłaty komornika. O ile banki nie udzielają środków klientom zadłużonym komorniczo, o tyle pozabankowe przedsiębiorstwa są w takich sytuacjach skłonne do współpracy. Jeżeli zmagamy się z zadłużeniem komorniczym, hipoteka pod zastaw nieruchomości może okazać się rozwiązaniem problemu. Dla pożyczkodawcy liczy się przede wszystkim zabezpieczenie w postaci zastawionego majątku, dlatego warto spróbować porozumieć się z nim.

Nie da się ukryć, że w przypadku instytucji pozabankowych klient ma o wiele większe szanse na uzyskanie pożyczki, niezależnie od wypłacalności, wartości majątku czy historii kredytowej. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest również dużo mniej skomplikowana procedura i minimum formalności do dopełnienia. Niezależnie od tego, na jaki cel chcemy (lub wręcz musimy) przeznaczyć środki, warto rozważyć pożyczkę pozabankową pod pod zastaw.

Pod zastaw logo

Marcin Adler Business & Finance

ul. Żółwia 22 lok 73, 01-927 Warszawa
(Obsługujemy klientów z całej Polski)
NIP: 586-21-82-875, REGON: 145939466

+48 530 127 700
hipotecznebezbik@gmail.com