Bez kategorii

Pożyczka pod zastaw pojazdu – procedury krok po kroku

Kredyt na samochód pod zastaw

Zaciąganie pożyczek pod zastaw samochodu czy nieruchomości to często wybierane rozwiązanie, które w bardzo wielu przypadkach pozwala uzyskać kwotę, jakiej nie udzieliłby bank. Pojazd, dom czy mieszkanie stanowi wartość samą w sobie niezależnie od wypłacalności pożyczkobiorcy. Zastaw samochodu czy motocykla stanowi jednak szczególnie często wybierany wariant.

Firmy udzielające pożyczek pod zastaw ruchomości proponują umowy na korzystnych warunkach dążąc do tego, by dobrać możliwie najlepszą ofertę, która pozwoli klientowi na bezproblemową regularną spłatę. W wielu przypadkach pożyczkobiorca może w kolejnych miesiącach porozumieć się z inwestorem, aby ustalić inną kwotę rat, jeśli w trakcie spłaty pojawiły się problemy finansowe i klient nie jest tak wypłacalny, jak na początku.

Pomimo dogodnych warunków i stosunkowo szybkiej decyzji co do udzielenia pożyczki, warto wcześniej zapoznać się z procedurami, jakie obowiązują przy tego typu formalnościach. Co musi wiedzieć potencjalny pożyczkobiorca decydujący się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw auta?

Warunki ogólne – wiek właściciela i stan pojazdu

Aby otrzymanie pożyczki było możliwe, klient musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, podobnie jak jego pojazd. Przede wszystkim, firmy pożyczkowe podejmują współpracę wyłącznie z osobami pełnoletnimi, które ukończyły 18 lat oraz posiadają ważny dowód osobisty. Kluczowe jest też to, by posiadacz pojazdu był jego jedynym właścicielem. Potencjalny samochód czy motocykl pod zastaw musi mieć ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie.

W zależności od firmy, z której usług korzysta pożyczkobiorca, wymagane może być jedynie OC lub, dodatkowo, również AC. Wierzyciele wymagają też, by pojazd był zarejestrowany w kraju. Oprócz tego istotny jest wiek samochodu. Większość firm udziela pożyczek pod zastaw pojazdów liczących maksymalnie 12 lat. To z kolei związane jest z ich wartością. Pożyczkodawcy z reguły biorą pod uwagę egzemplarze warte minimum 10 000 złotych.

Dopełnianie formalności – składanie wniosku i decyzja o pożyczce

W przypadku prywatnych firm pożyczkowych procedura uzyskiwania decyzji jest mniej skomplikowana niż ma to miejsce w bankach. Większość formalności ogranicza się jedynie do wypełnienia wniosku przez internet. W dokumencie należy zawrzeć skany dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli ją otrzymał). Oprócz tego pożyczkodawcy oczekują zdjęć wiernie przedstawiających pojazd w środku i na zewnątrz.

Wówczas inwestor dokonuje wyceny pojazdu i, na podstawie przesłanych informacji, dobiera dla klienta indywidualną ofertę. Często istnieje możliwość spłaty pożyczki pod auto w ratach rozłożonych nawet na 4 lata. Z reguły pożyczkodawcy nie sprawdzają wpisów do BIK-u czy zdolności kredytowej. Nie wnikają również w to, na jaki cel przeznaczona ma być kwota, a decyzja o ewentualnym przyznaniu pożyczki zapada szybko. Klient otrzymuje informację zwrotną zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Wówczas może podpisać z firmą umowę na przyjętych wcześniej warunkach.

Umowa pożyczki pod zastaw pojazdu – co dalej?

Składanie podpisu na umowie poświadczającej przyznanie pożyczki wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, z których trzeba zdawać sobie sprawę. Przede wszystkim, pożyczkodawca udzielający kredytu na samochód pod zastaw zażyczy sobie, by ustanowić go współwłaścicielem pojazdu, co jest oczywiste z racji charakteru pożyczki. Zgodnie z przepisami, firma przyjmuje współwłasność ruchomości w wartości 51%. Aby ustanowić wierzyciela współwłaścicielem, należy dopełnić formalności w wydziale komunikacji.

Po spełnieniu tego warunku, trzeba okazać potwierdzenie w postaci skanu dowodu rejestracyjnego, w którym będzie widniała nazwa firmy. Gdy okres spłaty dobiegnie końca, fundusz pożyczkowy wystawia specjalny dokument, z którym ponownie będzie trzeba udać się do wydziału komunikacji celem wyrejestrowania pożyczkodawcy.

Klientom zazwyczaj zależy na tym, aby zastawiany pojazd mógł być przez nich dalej użytkowany. Ten typ zastawu określany jest jako rejestrowy. Pozwala on dłużnikowi swobodnie korzystać z ruchomości przez cały okres spłaty i właśnie to rozwiązanie bardzo często oferują fundusze pożyczkowe.

Pożyczki pod zastaw samochodu mogą okazać się dla wielu klientów niezwykle korzystną formą zastrzyku gotówki. Autem jeździ niemal każdy z nas, a dzięki możliwości jego użytkowania również po otrzymaniu kredytu, pożyczkobiorca nie jest w żaden sposób ograniczany. Kwota udzielonej pożyczki rozkładana jest na odpowiednio dużą liczbę rat tak, aby dłużnik był w stanie sprawnie i bez ryzyka się z niej wywiązać.

Pod zastaw logo

Marcin Adler Business & Finance

ul. Żółwia 22 lok 73, 01-927 Warszawa
(Obsługujemy klientów z całej Polski)
NIP: 586-21-82-875, REGON: 145939466

+48 530 127 700
hipotecznebezbik@gmail.com